понеділок, 9 листопада 2015 р.

Вчимо дітей красномовства



            Наскільки важливо, щоб дитина говорила красиво? Деякі батьки не вважають це вартим уваги (адже, є речі важливіші) і взагалі не переймаються, якщо дитина у мовленні вживає нескінченні «е-е-е», «ну», «це от» або «це саме». Але ж уміння правильно й чітко висловити свою думку, промовляти слова не лише грамотно, але й так, щоб їх добре розчув співрозмовник, — уміння дуже важливе.
            Говорити красиво — зовсім не означає тільки правильно вимовляти всі звуки.
Гарне мовлення – це:
- правильно побудовані речення;
- уміння правильно робити паузи між реченнями й усередині них;
- уміння змінювати інтонацію, говорити тихіше або голосніше;
- уміння доречно вживати порівняння, фразеологізми;
- плавне мовлення, без запинок, повторів і слів-паразитів на зразок «ну», «типу» та ін.;
- уміння говорити емоційно;
- грамотне використання слів;
- значний словниковий запас.
            Уміння говорити красиво допомагає дитині справляти гарне враження на співрозмовника. Діти, які виросли, але так і не навчилися говорити красиво, можуть постійно відчувати незручність, перебуваючи поміж людьми. Погане мовлення заважає спілкуванню.
            Що ж потрібно робити, щоб дитина навчилася красиво говорити?
Ось кілька порад для батьків.
                  Консультуйтесь у логопеда
Якщо дитина не вимовляє усіх звуків, варто звернутись до фахівця. Не всі батьки знають, але, виявляється, діти, у яких є логопедичні проблеми, частіше пишуть із помилками, ніж діти з правильним мовленням. Тому варто відвідати логопеда не тільки заради того, щоб дитина правильно й красиво говорила, але щоб вона також і грамотно писала.
                   Читайте книги вголос
Поки дитина ще мала, їй читають книги батьки.
Щойно вона навчиться читати, нехай читає вголос для батьків.
Можна започаткувати гарну сімейну традицію — щодня перед сном читати одне одному книги. Можете попросити дитину почитати вам і тоді, коли ви зайняті якоюсь хатньою справою — прасуєте або готуєте обід. Сидіння тривалий час у черзі також можна урізноманітнити читанням, тому обов’язково тримайте  невелику книжку у своїй сумочці або рюкзаку.
                    Слухайте казки
Дуже корисно слухати аудіоказки разом. Тоді їх можна обговорювати, що також розвиває мовлення, збагачує його.
                     Відвідуйте театри
Звісно ж, разом, усією родиною.
Залучайте дитину до прекрасного. Театральний спектакль — це, насамперед, якісний текст, вимовлений професійними акторами. Ляльковий, драматичний, оперний театр — там завжди можна знайти постановки для дітей.
                    Менше переглядайте телепередачі
Рекомендація стосується всієї родини. Чому? На жаль, навіть на телебаченні сьогодні не завжди можна почути грамотну українську. Помилки, яких припускаються ведучі, політики й актори, не навчать дитину красиво й грамотно говорити. А вже якщо згадати про переклади іноземних мультфільмів… Тут зовсім сумно. Мовлення, обмежений словниковий запас перекладів таких продуктів, найчастіше неграмотність, неправильний наголос призводять до того, що дитина починає так само неправильно розмовляти.
                    Розмовляйте з дитиною
Говоріть удома правильно й красиво. Стежте за тим, що говорите. Якщо ви самі вимовляєте слово неправильно, то будьте готовими до того, що й ваша дитина говоритиме саме так.
                   Слухайте дитину
Для того щоб дитина хотіла говорити, розповідати, переказувати, у неї повинні бути уважні слухачі. «А я і так слухаю!» — заперечить батько. Але слухати можна по-різному. Наприклад, відвернувшись від дитини і займаючись своїми справами. А як же слухати правильно, так, щоб дитина відчула, що ви дійсно ставитеся серйозно й уважно до того, що вона вам говорить?
            Дивіться на дитину. Коли вона говорить, ви не маєте сидіти до нею спиною і напівобернувшись. Контакт очей надзвичайно важливий для кожної людини. Тоді стає зрозуміло, що співрозмовник тебе слухає, зацікавлений тим, що ти говориш.
            Ваша поза має виражати увагу: можна кивати головою на знак того, що ви уважно слухаєте. Не варто постукувати по столу, виявляти нетерпіння, підхоплюватися, поглядати на двері або годинник, відволікатися на телевізор або на щось інше.
            Ваші коментарі також дають дитині зрозуміти, що ви виявляєте цікавість до її розповіді. Дочекавшись закінчення фрази, ви можете ставити запитання, вставляти репліки, що свідчать, як саме ви ставитеся до того, що розповідає малюк.
            Після того як дитина щось скаже, обов’язково оцініть те, що вона вам розповіла.
           Поцікавтеся думкою дитини. Як вона вважає? Якої думки сама з приводу своєї розповіді?
            Отже, щоб навчити дитину говорити красиво, існує чимало простих і ефективних способів цього досягнути. Але головне — це ваша любов і терпіння.