А може, поглянути на це інакше? Можливо, малюки самі відчувають, що їм краще з’їсти? Повірте, дитячому організму цього цілком вистачає, щоб нормально зростати і розвиватися. Адже харчові переваги дорослих теж змінюються залежно від сезону й погоди. Висока температура влітку впливає на обмін речовин в організмі. Напевно, ви й самі помічали, що одні страви зігрівають, а інші охолоджують. І звісно, у літню спеку логічніше їсти більше охолоджених продуктів. Літній урожай багатий на овочі й фрукти, що природно охолоджують літню спеку. Природа влітку забезпечує нас великою кількістю яблук, динь та інших охолодних фруктів. Дитина на обід може досхочу поїсти тільки кавун. У спекотні літні місяці режим харчування рекомендовано змінити так, щоб обід і полуденок помінялися місцями. Цей режим є більш фізіологічним. Особливо спекотного полуденного часу, коли апетит у дитини різко знижений, запропонуйте їй фрукти або іншу легку їжу, після чого нехай поспить або відпочине. Після того як спека мине, дитина із задоволенням з’їсть обід з більш калорійних страв.
Не можна обмежувати дитину у воді, особливо у спеку. Завжди й скрізь носіть із собою пляшечку питної негазованої води, щоб уникнути зневоднювання її організму. Охочіше діти п’ють компоти з фруктів і сухофруктів, але все-таки краще запропонувати малюкові свіжі фрукти й чисту воду. Якщо ви робите напої самі, не додавайте до них цукор. Напувати солодкими напоями дітей не бажано, вони не вгамовують спрагу і псують апетит. Особливо це стосується напоїв, що випускають у харчовій промисловості.
Традиційно важливим компонентом дитячого харчування є молочні продукти. Молоко слід пити теплим, і бажано окремо від інших продуктів. Під час спеки вживати калорійну їжу недоцільно. Годуйте свою дитину овочевими салатами, кашами із цільних злаків, кисломолочними продуктами, яйцями, нежирним м’ясом, рибою й сиром (залежно від харчових переваг дитини й родини). До раціону дітей необхідно вводити корисні жири, що в достатній кількості містяться в олії, горіхах, жирних сортах риб. Улітку жири допомагають захищати шкіру від негативного впливу ультрафіолету, а також сприяють кращому засвоєнню вітамінів D і K. Дуже корисні горіхи, особливо мигдаль, кокосовий і волоський горіх.
Не слід нав’язувати дітям певну кількість їжі й контролювати їхній апетит. Солодощі перед їжею давати не можна — після них мало хто з апетитом з’їсть обід або вечерю. Важливо, щоб дітям на стіл подавали свіжоприготовану, корисну й смачну їжу. Смаки дітей зазвичай забезпечують їх потреби в продуктах. Харчові антипатії дитини можуть відбивати внутрішні механізми захисту їх організму від продуктів, що гірше засвоюються. Діти потребують їжі, що сприяє зростанню тканин. Для розвитку мозку дітям необхідні цукри, але й вони можуть бути корисними — у вигляді фруктів і солодощів з натуральних продуктів. Дуже корисні сухофрукти, особливо фініки, інжир, родзинки. Перед уживанням їх краще обробити окропом і вимочувати у воді.
Зміцнення імунітету й оздоровлення дитини влітку залежить не тільки від загартовування й сонячних ванн, а й від насичення організму вітамінами й мікроелементами, на які багаті фрукти й овочі.
СМАЧНОГО Й КОРИСНОГО ЛІТА ВАМ І ВАШИМ ДІТЯМ!