неділя, 31 травня 2015 р.

Звичаї нашого народу

Сьогодні ми відзначаємо релігійне свято Зіслання Святого Духа, або Зелені свята.  З давніх давен напередодні цих свят українці замаюють зеленню свої будівлі. А чи знаємо ми, що цей звичай символізує?

Він має глибокі язичницькі корені. В людській уяві це були свята початку літа. Колись давно наші предки готувалися до Зелених свят цілий тиждень, який називали "клечальним" або "русальним". Наші пращури вірили, що в цей час з річок виходять русалки. Вони бігають полями, гойдаються на гіллі дерев, плавають у воді. Вважалося, якщо русалки зустрінуть когось із людей - залоскочуть до смерті. Русалки і лісові мавки - це душі утоплених дівчат і дітей, що народилися мертвими чи померли нехрещеними. Щоб захиститися від русалок, люди носили із собою полин. Ним прикрашали і ворота та хвіртки. Свої будинки замаювали зеленню клена чи ясена, аби відігнати від дому нечисту силу. Найбільший розгул русалок, вважалося, припадає на зелений четвер. Тому щоб задобрити русалок, жінки в цей день не працювали, ходили по воду з полином і навіть кидали полин у криниці. Увесь тиждень дівчата співали русальних пісень.
Понеділок по Зелених святах - свято русалок: вони виходять з води і дивляться, як їх шанують люди. Тому у цей день ніхто не працював.
Отож, не працюймо й ми, бо накличемо на себе гнів русалок :-)
Вітаю зі святами і бажаю гарно провести час!